Insert - JPK

 

 

       INSERT gotowy na JPK

        

        Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to elektroniczna postać ksiąg podatkowych i dowodów księgowych, które w ujednolicony sposób będą przekazywane organom podatkowym.  JPK będzie zawierał informacje obejmujące: faktury VAT, dokumenty magazynowe, wyciągi bankowe, księgi rachunkowe, ewidencje zakupu i sprzedaży VAT, księgę przychodów i rozchodów oraz ewidencję przychodów.

         Od 1 lipca duże firmy, które prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, będą musiały udostępniać dane fiskusowi właśnie w postaci JPK. Małe, średnie i mikro firmy będą miały ten obowiązek od 1 lipca 2018 r. Ministerstwo Finansów deklaruje jednak, że w przypadku tych firm, które – mimo braku obowiązku – udostępnią JPK – kontrola będzie krótsza i mniej uciążliwa.
       Inaczej sprawa wygląda w przypadku raportowania ewidencji VAT. Od 1 lipca 2016 r. będą do tego zobowiązane duże firmy. Małe i średnie będą musiały ewidencjonować VAT w plikach JPK od 1 stycznia 2017 r., a mikro – od 1 stycznia 2018 r.

        Dane księgowo-podatkowe w formacie pełnego JPK będą przekazywane na żądanie fiskusa, w  przypadku przeprowadzanej kontroli. Dodatkowo firmy będą musiały obowiązkowo i co miesiąc przesyłać informacje o ewidencji VAT również w postaci  JPK.

Z wersją 11 systemu InsERT nexo i wersją 1.44 systemu InsERT GT firmy mogą tworzyć i wysyłać informacje w formacie JPK – zgodnie ze wszystkimi wymogami.

 

W razie jakichkolwiek pytań oraz wątpliwości służymy Państwu pomocą, również podczas procesu wdrażania JPK w Państwa firmach.